1. People & Relationships
Kelci Lynn Lucier

Thrifty Thursday: Go to Class

By March 21, 2013

Follow me on:

Alright, I know this one may sound like a stretch, but bear with me here and do some basic math around one of the (many) reasons you should go to class:

(Cost of one class for the semester)/(Number of times the class meets) = Cost of each class session

So ... let's say you're a sophomore at the University of Michigan, paying in-state tuition, and taking classes in the College of Literature, Science & the Arts. Your cost for 4 classes (16 units total) for the semester is $6,400. So ... $6400/4=$1600 for each course. There are 14 weeks of classes in UMich's Winter term, and let's say that your class meets twice a week, leading to 28 class sessions for the semester:

($1600)/(28)=$57 you spend every time the class meets

Did you get that? You pay $57 every time the class meets, whether you are there or not. (And if you're at a private school, this number will be much, much higher.) So the next time you want to think about how to use your money wisely, get your tush to class and get your money's worth!

(Here on the About.com College Life blog, every Thursday is "Thrifty Thursday." I'll post a tip each week about how to save money while you're in school. It might be something big; it might be something small. But given how important each nickel is, each little tip adds up, right?)

Comments
No comments yet. Leave a Comment
Leave a Comment

Line and paragraph breaks are automatic. Some HTML allowed: <a href="" title="">, <b>, <i>, <strike>

©2014 About.com. All rights reserved.